WyKLUCZone!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 listopada 2015

Statystyki z polskich dróg z dnia 17.10.2015 r.:

*337 nietrzeźwych kierowców,

*97 wypadków drogowych,

*19 osób zabitych wskutek wypadków,

*119 rannych w wyniku wypadków…

Takie liczby widzimy codzienne. Szczególnie martwi liczba nietrzeźwych kierowców na polskich drogach, pomimo wysokich kar oraz szeroko zakrojonych akcji społecznych w mediach. Mamy kolejną taką akcję. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pochyla się nad tym problemem w swoim nowym spocie.

Trzy dni temu w serwisie youtube został opublikowany krótki film, który trochę w żartobliwy, groteskowy, abstrakcyjny sposób piętnuje kierowców, którzy chcą wsiadać do samochodu po przysłowiowym piwku lub kieliszku i prosi o niepozostawanie biernym ludzi, którzy są świadkami takich sytuacji. Przestrzega tym samym o wysokości kar, które uległy zmianie od maja tego roku. Pijanym kierowcom grożą takie konsekwencje jak: kara pozbawiania wolności, dożywotnia utrata prawa jazdy, kara finansowa rzędu nawet 10 tys. zł, publiczne naznaczenie oraz blokada alkoholowa, wylicza KRBRD.

Przekaz akcji: „Alkohol i kluczyki? Wykluczone!” jest skierowany przede wszystkim do osób, które widzą, iż kierowca po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko, podkreślając, że każdy sposób jest dobry, aby powstrzymać taką osobę.

Co mówią statystyki pochodzące z badań zleconych przez KRBRD? Aż 29% ankietowanych osób przyznaje, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po wypiciu alkoholu… Zatrważające jest też to, że 12% respondentów nie widzi zagrożenia wynikającego z jazdy w stanie nietrzeźwym! Jest to najgorsze myślenie z możliwych, ponieważ tylko w roku 2014 przez pijanych kierowców zginęło 256 osób – 11,7% ogółu zgonów w wypadkach. Nietrzeźwość na drogach zostawiła w poprzednim roku uszczerbek na zdrowiu u 2,3 tys. ludzi. W zasadzie jest to pierwszy tak głośny spot skierowany nie do kierowców, a do osób trzecich, bo to także w bierności otoczenia zauważono problem.

Surowe kary przynoszą jednak efekty, jak zaznacza KRBRD, podając, iż w okresie od 18 maja (data wprowadzenia wyższych sankcji) do 30 września br. liczba wypadków drogowych wywołanych przez nietrzeźwość kierowców spadła o 30%, a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o 35% w stosunku do analogicznego przedziału czasowego w 2014 r.

Świadczenia uiszczane przez pijanych kierowców w ramach sankcji zasilają konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Całkowitą nowością jest tzw. blokada alkoholowa. Po okresie co najmniej 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, sąd może zmodyfikować orzeczony wcześniej zakaz i dopuścić sprawcę do kierowania samochodem, jeżeli ten jest wyposażony w blokadę. Ponadto imię i nazwisko sprawcy podawane jest do publicznej informacji.

Nowy spot obejrzycie klikając tutaj.

(Źródło: www.krbrd.gov.pl)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie