Trwa Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 listopada 2015

To nie żart, niestety na mazowieckich drogach co czwarty pieszy ginie na przejściu dla pieszych - czyli w miejscu, gdzie powinien być bezpieczny.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego do jakich niewątpliwie zaliczani są piesi, policjanci ruchu drogowego jednostek podległych KWP z siedzibą w Radomiu rozpoczęli działania kontrolno - represyjne pn. Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych. Są to działania cykliczne organizowane w każdym miesiącu przez okres jednego tygodnia. W tym miesiącu akcja potrwa do 27 listopada br.

 

Celem działań jest:

1. Poprawa bezpieczeństwa pieszych w rejonach przejść dla pieszych.

2. Przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”.

3. Rozpowszechnienie za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że do najcięższych zdarzeń (potrąceń pieszych) dochodzi podczas: wykonywania manewru wyprzedzania przez kierujących na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 

Wykroczenia te popełniane są najczęściej na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.  

 

Duża liczba wykroczeń popełnianych przez pieszych pokazuje, że nadal ignorowane są przez nich przepisy kodeksu drogowego odnoszące się do obowiązku używania elementów odblaskowych lub prawidłowego poruszania się po drodze. Znaczący jest także fakt uczestniczenia w zdarzeniach drogowych pieszych znajdujących się w stanie nietrzeźwości, a nawet stwierdzone przypadki leżenia nietrzeźwych pieszych na jezdni.

 

Wysoki procent pieszych biorących udział w zdarzeniach drogowych pociąga za sobą potrzebę prowadzenia adekwatnych działań.

 

Dlatego też policjanci ze szczególną surowością eliminują m.in. przypadki: wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni, poruszania się po drogach bez elementów odblaskowych przez pieszych, przekraczania jezdni w miejscach zabronionych, niestosowania się do wskazań sygnalizacji świetlnej, poruszania się nieprawidłową stroną drogi.

 

Opracowano w WRD KWP zs. w Radomiu 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie